Prevencia či očkovanie?

Mnohí z nás si kladú túto otázku čoraz častejšie. Keď sa rozprávame so staršou generáciou, často počujeme , že „ za našich čias to bolo inak – tak alebo onak“….. , „ vtedy to také rozšírené nebolo“, alebo „bolo toho málo“ a podobne.Dnes , kedy sme viac v prírode s rodinou a chodíme na rôzne podujatia aj s deťmi práve do…

Z čoho vyberáme najčastejšie?

  1. Klasický „brrrrr“ domáci repelent alias „ocot“. ( ja si pamätám octovú vôňu, ktorou som odpudzovala nielen hmyz, ale aj okoloidúcich turistov, lebo babka aj mamina boli zástankyňami klasickej „obrany „ proti hmyzu, ak nerátam mucholapku ) Takže i toto je cesta.
  2. Rôzne levanduľové , citrusové, klinčekové, eukalyptové a iné rastlinné výrobky (spreje, tinktúry…) Ja ich mám doma vo forme sviečok. Keď grilujeme je to nielen účinné, ale sa šíri aj príjemná vôňa. A priznám sa, že som tinktúrou vyrobenou z týchto rastlín postriekala aj našich psov, no ich srsti to veľmi neprospelo. A tak používame buď obojok proti vonkajším parazitom, roztok aplikovaný priamo na kožu alebo žuvacie tablety.
  3. Očkovanie proti kliešťom, ktoré nás chráni pred vírusom kliešťovej encefalitídy. Tá sa môže preniesť nielen samotným parazitom, ale aj nedostatočne tepelne upraveným mliekom a výrobkami z neho. Keďže moje deti trávia veľa času vonku, chodíme na výlety, veľmi často na huby a prechádzky, rozhodla som sa pre túto alternatívu + som to to poistila možnosťou č. 4 a č. 5. . Ako sa vraví, istota je guľomet.
  4. Rôzne nálepky a repelentné náramky – svoj účel plnia. My používame repelentný náramok aj ako gumičku do vlasov, na ruksak, na nohu a teda kdekoľvek, kde ho vieme prichytiť, zavesiť alebo obmotať. Ak si vyberiete naozaj kvalitný výrobok, budete po jeho otvorení z obalu cítiť vôňu prísad a jeho zloženie by malo byť čisto prírodné. Obal, v ktorom je náramok predávaný, by mal byť znovu uzatvárateľný, aby to, čo sa píše na obale ako doba pôsobenia, bolo splniteľné.
  5. Repelenty predávané v obchodoch. Túto cestu si volia ľudia, ktorí chodia často k vode alebo do lesa. Odporúčam určite si pozorne prečítať nielen zloženie, ale aj odporúčanie, či je prípravok vhodný pre deti a ak áno, od akého veku. Ideálne je, ak viete sprej aplikovať nielen na pokožku, ale aj na oblečenie. Tým pádom je tak menej pravdepodobné, že si nevítaného hosťa prinesiete ako suvenír so sebou domov, kde Vás možno čakajú psíky, mačky a iné domáce zvieratá.